Dřevěným oknům, dveřím nebo nábytku dokáže občasná renovace zajistit hezký vzhled a zároveň prodlouží jejich životnost. Víte, kdy renovovat a jak správně postupovat?
Kdy přistoupit k renovaci
Na rozdíl například od plastových oken nebo dveří dřevěné materiály umožňují delší životnost výrobku. U oken a dveří se renovací řeší také zlepšení funkčnosti – například výměna skel nebo gumového těsnění. Prosklení dveří kromě modernějšího vzhledu umožní také větší propustnost světla.
V případě dveří také můžete mít problém s atypickou velikostí otvoru. Nechat si zhotovit dveře na míru je velmi nákladné a provádět si úpravy svépomocí je poměrně obtížné, o bourání stavebního otvoru nemluvě. Renovace dveří pak vychází po všech stránkách nejvýhodněji.
Co budete potřebovat na odstranění nátěru
Stávající nátěr je ze všeho nejdříve potřeba kompletně odstranit. Pro tyto účely lze využít následující pomůcky:
- Horkovzdušná pistole
Horký vzduch z pistole roztaví vrchní vrstvy laku v případě, kdy byl již povrch natřen vícekrát. Uvolněné nánosy se pak jen jednoduše seškrábnou špachtlí. Pokud nemáte zkušenosti, dávejte o to větší pozor na prevenci proti spálení dřeva. S foukáním horkého vzduchu proto začínejte z dostatečné vzdálenosti.
- Chemické přípravky
Dalším způsobem odstranění barvy nebo laku je použití chemie. Profesionálové si pomohou louhem, v domácích podmínkách se nabízí různé komerční chemické odstraňovače. Ty se štětcem nanášejí na ošetřovaný povrch, který se, podobně jako v případě použití horkovzdušné pistole uvolní. Změklé vrstvy seškrábněte stěrkou, v případě potřeby celý postup zopakujte.
- Broušení
Na odstranění starého nátěru můžete zkusit použít také brusku. S trochou zručnosti může takový postup být bezpečnější a méně pracný než horkovzdušná pistole. Asi nejsnadnější je ale využít broušení na dokončovací práce po využití pistole.
Které brusky se dají použít?
Například na okna je velmi vhodná oscilační bruska, která navíc v některých případech může díky výměnným nástavcům posloužit jako praktický multifunkční nástroj.
Na broušení velkých rovných ploch je daleko užitečnější vibrační bruska, především s brusnou deskou obdélníkového tvaru. V závislosti na typu nástavce se opět liší možnost použití i na jiné velikosti povrchů.
Nejlepší výsledky přináší využití excentrické brusky, která zbrousí povrch kvalitně bez nutnosti použít sílu. Zůstává po ní nejhladší povrch ze všech, což oceníte hlavně v případě, kdy nemáte v plánu nanášet nové vrstvy barvy.