Mít doma lékárnička je určitě důležitá věc, někdy i laická první pomoc může zachránit lidský život. Pokud si nechceme lámat hlavu s tím co bychom v domácí lékárničce měli mít, stačí to, co nabízí autolékárnička.
Přesto ale máme doma každý jiné podmínky, takže je budeme brát jako základ, a doplníme ji o to potřebné.
Kde mít lékárničku?
Pro domácí lékárnička neplatí žádné normy, takže ji můžeme mít někde v krabici, v kufru, nebo dokonce v jednom ze šuplíků. Je si ale třeba uvědomit, že se může stát, že lékárničku bude potřebovat někdo cizí, návštěva a podobně, kde ji má hledat? Proto se doporučujeme mít lékárničku jako závěsnou skříňku v předsíni, popřípadě v koupelně. Tam ji bude asi každý hledat nejdříve. Tady by měla viset ale mimo dosah malých dětí, případně ji lze uzamknout, ale klíček mít pověšený na dosah. Lékárničku, pokud je v našem bytě větší návštěvnost, označíme klasickým červeným křížem.
Proč mít doma lékárničku?
Podle celostátních statistik se asi polovina všech úrazů stane doma či poblíž domu. Tady se pečuje o domácnost, provádějí se jednodušší práce na údržbě, uklízí se, vaří, děti si hrají a tak dále. Některé práce by dokonce měl provádět odborný pracovník, ale doma si s tím chceme poradit sami. Takže se není co divit, že lékárničku mít po ruce, je moc dobrá věc.
Co má být v lékárničce?
Jako základ, což jsme uvedli, může být standardní autolékárnička. Pro doma by tam ale měl být teploměr, digitální, rtuťový, případně rychloběžka, roztok na dezinfekci kůže, většinou postačí líh, na odřeniny také roztok s jodem (Betadine ve formě roztoku či masti), případně peroxid vodíku. Pro jedlíky něco proti překyselení žaludku , třeba Helicid, nebo známá soda bicarbona. Dále by nemělo chybět něco proti průjmu, například Enterol, Smecta, Tasectan, něco na snížení teploty, paracetamol nebo ibuprofen. Nemělo by chybět ani něco na výplach očí, klasický Ophtal, popř. oční kapky Ophthalmo-Septonex. Dále můžeme pamatovat na něco proti alergii, jako je Zodac kapky nebo tablety, či Fenistil kapky, ušní kapky Otobacid nebo boralkoholové kapky, nosní kapky, to je nejlepší mořskou vodu Sterimar, či Quick. Pro přehlednost můžeme jednotlivé léky dát do papírových sáčků a napsat, na co jsou, případně i napsat dávkování. někdy je totiž potřeba lékárničku použít v co nejkratším čase, kdy je každá vteřina drahá.
Z autolékárničky bychom měli převzít asi vše, ale stále doplňovat, co chybí. Takže jde o elastické obinadlo, sterilní vatu, obvazy, gázové čtverečky, dále různé polštářkové náplasti, spínací špendlíky, pinzetu, nůžky, gumové škrtidlo a trojcípý šátek. Dále doplníme klasickou kotoučovou náplasti, kterou lze ručně trhat podél i napříč, vhodné jsou i sterilní proužky k ošetření drobných řezných poranění, dva páry vyšetřovacích.rukavic, několik dezinfekčních utěrek a resuscitační rouška.
A co na doplnění?
Zatím uvedené vybavení se používá všeobecně, ale někdo máme v rodině i lidi s určitými indispozicemi zdravotního stavu. To můžeme probrat s ošetřujícím lékařem, preventivní prostředky pak řádně označíme, aby nedošlo k záměně. Pokud máme děti, určitě se vyplatí v lékárničce mít sirup na kašel, Nurofen na horečku i na bolest či kapičky do nosu a Fenistil. Ze známých prášků jsou možné zejména Brufen a Paralen.
Jak pečovat o lékárničku?
Protože většina zdravotních prostředků má svou životnost, je třeba ji kontrolovat. Na druhou stranu se také mění technologie výroby, případně se na trhu objevují nové, i když ně vždy účinější prostředky, je třeba si lékárničku občas probrat. Tehdy vyřadíme léky a další prostředky s prošlou dobou použitelnosti.
Co do lékárničky nepatří?
Do lékárničky nepatří jakékoliv jedovaté domácí prostředky, třeba čpavek, rozpouštědla a čistící prostředky, ale také ne léky pro zvířata.
Co na závěr?
Na vnitřní stranu dvířek můžeme nalepíme seznam důležitých telefonních čísel, jako je záchranná služba, ošetřující dětský i praktický lékař. O vybavení se můžeme poradit, jak jsme se zmínili, se svým lékařem, zkušenou zdravotní sestrou, nebo v lékárně, kde nekoupíte vše potřebné. Léky se nesmí nenechávat volně k dosažení zejména dětem. Použité nástroje je třeba pečlivě po použití umýt, případně vydezinfikovat a uložit zpět. Nezvykněme si také nástroje z lékárničky používat na jinou činnost.