Hladinoměr by se mohl zprvu zdát jako poměrně dost jednoduchá technologie. Jednoduše zkrátka ukazuje, jak je na tom voda v nějaké nádobě. Jenže všechna ta kouzla, která nejsou jednoduchá, se ukrývají za způsoby, kterými jednotlivé hladinoměry dojdou výsledku. A podle toho jsou také konec konců děleny i do specifických skupin, které si představíme právě dnes.
Fyzika v praxi díky hydrostatickým hladinoměrům
Hydrostatické hladinoměry by se nedaly nazvat nijak jinak než jako fyzika v praxi. Což je víceméně také jejich přesné pojmenování. Jedná se o zařízení, které pracuje s hydrostatickým tlakem. Už podle část názvu „hydro“ se dá počítat s tím, že se bavíme o využívání měření kapaliny. V tomto případě je výsledek, který hydrostatické hladinoměry dávají k dispozici výsledkem poměrně složitých počtů. V nich se počítá s hustotou kapaliny jako takové, a navíc se u nich počítá také s vodním sloupcem. Výsledkem je potom právě výška sloupce, která značí naplnění nádrže podle její předem určené velikosti.
Bezproblémové a soběstačné pneumatické řešení
Předchozí varianta hladinoměrů, kterou jsme zmínili je rozhodne velice spolehlivá. Má ale jednu zásadní vadu, kterou je potřeba mít neustále k hladinoměru napájení. To ale rozhodně není případem využití pro pneumatické hladinoměry. Ty pracují s rozdíly tlaků. V jednom vstupu se rovněž i tady pracuje s hydrostatickým tlakem v nádobě, ale přitom se počítá i stlačení vzduchu v nezaplněném prostoru. Výsledkem je potom na jednoduchém budíku tlak a naplnění nádrže. Specifikem, jak již bylo zmíněno, je vysoká nezávislost díky absenci nutnosti napájení.
Návrat ke kořenům a starým technologiím
U některých technologií se neustále vracíme zpátky k prapůvodním metodám měření a práce, jaké byly publikovány i před desítkami let. Jedním z mnoha příkladů takového mechanismu jsou také mechanické hladinoměry. Jedná se o hladinoměry, které jsou velice spolehlivé. Dokáží nám navíc nabídnout i mnohem větší množství hodnot nežli jenom výšku hladiny. Jenže jsou rozměrné, a především je u nich mnohdy problém s univerzálností použití. Většinou jsou totiž tyto hladinoměry rovnou poskytovány jako součást funkčního systému.