Zájem o dřevostavby v posledních měsících strmě roste. Jedná se nejen o ekologické, ale také ekonomické řešení, pokud prahnete po svém vlastním příbytku, ve které zplodíte syna a zasadíte strom. Podle průzkumů je zhruba patnáct procent ze všech postavených rodinných domů ze dřeva, což jsou skvělé statistiky, vezmeme-li v potaz, že ještě před pár lety se nad tímto řešením ohrnoval nos. Nyní se dřevostavby na klíč dokonce z fleku kupují. A pokud se i u vás k tomuto kroku schyluje, buďte v několika ohledech opravdu opatrní.
Staré chaty a chalupy nebrat
I když jsou dřevostavby skvělé v mnoha ohledech a i když se pyšní opravdu dlouhou životností, pokud jste se rozhodli pro koupi už konkrétního dřevěného postaveného příbytku, o životnosti se informujte. Ano, mohou s vám vydržet ještě dlouhé roky, i když už za sebou mají krásných padesát let, ale raději od starších nemovitostí upusťte.
Staré chaty a chalupy, ať už to jsou sruby nebo roubenky či klasické sendvičové řešení, nemusí být to nejkvalitnější bydlení. První polovina minulého století sice přinesla mnoho dobrého, nepoužívaly se však takové technologie, jaké se používají dnes.
S novými metodami a principy se došlo až později, proto ideální jsou dřevostavby postavené v posledních pár letech.
Ptejte se na použité materiály
Pokud vás přesto lákají starší nemovitosti (nebo pokud jste našli novější dřevostavbu), v ideálním případě se ptejte i na to, jaké konkrétní materiály byly použity. A jak už bylo zmíněno, je to především z toho důvodu, abyste věděli, kolika let se dřevostavba se vší pravděpodobností ještě dožije. Mohou to být sice dlouhé roky, ale mohou to být i měsíce, pokud nebyla konstrukce zrovna kvalitního rázu.
Ideálně se zeptejte, jestli byla použitá i takzvaná parotěsná fólie, která je hodnocena velice pozitivně.