Pokud jste nestihli odklidit ze své zahrady veškeré spadané listí na podzim, bude vás to čekat na jaře. K tomu se ještě přidají ostříhané větve stromů a hlavně stařina, jak se běžně říká staré uschlé trávě. Většina správných zahrádkářů využívá tohoto odpadu ke kompostování. Ovšem jsou i tací, kteří z pohodlnosti vše spalují.
Největším nešvarem je vypalování mezí, strání a velkých pozemků. Je to velké riziko, neboť oheň se může nekontrolovaně rozšířit a způsobit velké škody. Nejednou takový požár zachvátil i stavení nebo les a obětí se stal i sám palič. Navíc se vypalováním hubí užitečný hmyz a na pozemku zůstanou nevzhledné černé fleky.
Na tyto důsledky pamatoval zákonodárce, a proto je vypalování ploch travních porostů ve volné krajině a v lesích zakázáno několika zákony: zákonem o požární ochraně, o ochraně přírody a krajiny a také zákonem o ochraně ovzduší. Zákaz plošného vypalování trávy a porostů platí po celý rok. Lokální vyhlášky obcí a měst pak zakazují pálení zahradního odpadu, pro který jsou určeny speciální kontejnery.
Spalování je třeba nahlásit
Zákon výslovně nezakazuje spalování listí, shrabané trávy na zahradě nebo pálení klestí v lese. Je-li to v některých případech nezbytné, je nutné tu
to činnost předem oznámit příslušnému hasičskému záchrannému sboru, který k tomu vydá patřičné pokyny. Oznámení musí být konkrétní, tzn. že je třeba uvést místo, čas a jméno osoby odpovědné za pálení.
Zákonná úprava pálení
Zákon č. 133/1985 Sb. o požární ochraně ve svém § 5 odst. 2 přímo zakazuje právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám vypalovat porosty. Pokud chtějí spalovat hořlavé látky na volném prostranství, jsou povinny učinit taková opatření, která by zabránila vzniku a šíření požáru.
Pro spalování platí povinnost oznámit jak samotné pálení tak navrhovaná opatření předem územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru. Ten může stanovit další podmínky nebo s ohledem na možná rizika tuto činnost nepovolit.
Za porušení tohoto zákonného ustanovení je možné udělit pokutu, a to občanům ve výši až 25 tisíc korun a firmám až do výše 500 tisíc Kč.
Proč je vypalování trávy špatné?
Na vypalování trávy a porostů na pozemku zapomeňte nejen kvůli hrozbě pokuty, ale i s ohledem na přírodu. Vypalováním zničíte hmyz a ohrožujete drobné živočichy a ptactvo, které tu žije. Traduje se sice, že na vypáleném místě lépe vyroste nová tráva. Ovšem také je pravdou, že zůstanou nepoškozeny oddenky odolných plevelů, pýrů a kopřiv, které se rychle rozrostou a pak se jich budete obtížně zbavovat.