V poslední době se stal velmi oblíbený styl šití patchwork. Výrobky vznikají poskládáním a sešitím malých kousků látky k sobě. Vznikají tak originální deky, přehozy nebo polštáře. Co je ovšem méně známé je nešitý patchwork, nebo-li artyčoková technika. Už jste o něm slyšeli, ale nevíte, jak na to? Pak pokračujte ve čtení tohoto článku, který vám jistě napoví.
Co je to nešitý patchwork?
Nešitý, nebo také falešný patchwork je metoda, při které vznikají krásné a originální ručně vyráběné ozdoby. Je to velmi jednoduchá a nenáročná technika, kterou zvládne každý. Nešitý patchwork není časově ani na materiály náročný. Jedná se o poskládání stužek kolem požadovaného tvaru.
Nenáročný materiál
Nešitý patchwork je, co se týče materiálu, poměrně nenáročný. Postačí zbytky látek nebo stužky. V případě použití látek, jsou doporučované látky na patchwork, které by měly být ze 100 % bavlny. U stužek je ideálním materiálem polystyren. Dobře drží a neklouže. Je možné použít i saténové stuhy, které se ale dost třepí. Barevné provedení je čistě na fantazii a estetickém cítění.
Příprava látek
Je-li na artyčokovou techniku používaná bavlněná látka, je potřeba si ji připravit. Její šířka i délka je čistě na uvážení, ale je důležité, aby byly dodrženy dané poměry. Pro lepší představu, ustřihne-li se pruh látky o šířce 5 cm, který se pak překládá na půl a zažehluje se, aby vznikl pruh o šířce 2,5 cm. Pak se musí takto vzniklý pruh stříhat na kousky o délce 5 cm. Vznikne tak obdélník 5×2,5 cm.
Vždy tedy platí, že po přeložení na půl a zažehlení musí být stříhané kousky o délce dvojnásobné než je šířka po přeložení a zažehlení.
Příprava stužek
U přípravy stužek je to podstatně jednodušší. Stužky již mají pevně danou šířku, která se tak nemusí pracně vyměřovat. Poměr šířky a délky je stejný jako u látky. Délka musí být dvojnásobná oproti šířce. Tedy, je-li stužka 2 cm široká, délka obdélníčku musí být 4 cm.
Špendlíky
Špendlíky jsou pro nešitý patchwork zcela zásadní, jelikož drží obdélníčky u polystyrenové konstrukce. Doporučují se špendlíky o zhruba poloviční délce, než je tomu u klasických špendlíků. Výsledné ozdoby pak nebudou tak těžké. Přesný počet nelze určit, je to podle velikosti ozdoby.
Vánoční koule
Nešitý patchwork je technika, kterou se dají vytvořit krásné a originální ozdoby, které zapadnou nebo oživí každý interiér. Použití a kombinace barev záleží čistě na tvůrci. Mohou tak vzniknout ozdoby vánoční, ve formě kouliček, věnců nebo zvonečků, nebo velikonoční ozdoby či jakékoliv jiné.
Skládání stuh nebo látek
- delší strana obdélníčku látky nebo stuhy se přeloží na půl tak, aby vznikl čtverec, který slouží pro vyznačení středu
- k hornímu okraji vyznačeného středu se píchne špendlík, kterým se připíchne obdélníček do požadovaného místa na kouli
- přes špendlík se přeloží z obou stran látka nebo stuha a každý díl se na spodním okraji u spoje přichytne špendlíkem
Co bude potřeba
- 2x barevná stužka o šířce 2,5 cm
- 1x barevná stužka o šířce 1 cm
- polystyrenová koule (průměr 7 cm)
- aranžovací špendlíky
- pravítko
- ostré nůžky
- tužka
Postup
- Polystyrénový výlisek se rozdělí na poloviny a v každé polovině se tužkou vyznačí střed. Pro lepší orientaci a symetričnost je dobré si každou polovinu rozdělit na čtvrtiny, nebo ještě lépe na osminy.
- Do vyznačeného středu koule se připevní pomocí špendlíků první 4 stuhy, které vytvoří první řadu. Ve druhé řadě je stuh již 8. Důležité je, aby při připevňování každé další řady byly špendlíky z předchozí řady schované a nebyly vidět.
- Stejným způsobem se postupuje dokud není hotová celá polovina polystyrenové koule. Tedy pokryta stuhou.
- Po dokončení jedné poloviny se druhá polovina koule pokrývá stejným způsobem. Opět se musí začínat od středu.
- V místě, kde se potkaly obě poloviny a koukají špendlíky, se odtočí kolem celé koule úzká stužka, která schová všechny zakončení stužek a koukající špendlíky.
- Špendlíky držící úzkou stužku budou koukat, je tak možné vybrat špendlíky s okrasnou hlavičkou