Plísně v interiérech nejsou ničím příjemným, ale také ničím výjimečným. Nenechte se jimi tedy nijak zastrašit, a jakmile se objeví byť první známky plísní, vyrazte do boje.
Ať už jste po delší době přijeli třeba na chalupu a „výzdoba“ v podobě plísně na zdi vás nepříjemně zaskočila, nebo naopak s plísněmi například ve starším domě bojujete delší dobu, máme pro vás několik tipů, jak s nimi zatočit.
Zatočte s plísněmi od základu
Pokud se vám v interiéru vyskytne plíseň na zdi, především na nic nečekejte. Spory plísně se šíří vzduchem, proto pokud ji na zdi budete nechávat, riskujete, že vám brzy nezamoří jen jedinou zeď, ale hned celou budovu. Bez otálení proto vezměte do ruky mokrý hadr a za pomoci přípravku určeného na ničení plísní doslova vydrhněte poškozené místo. Nezapomeňte na ochranné pomůcky, a místnost ideálně větrejte – kvůli vlhkosti i odvětrání dezinfekčního prostředku. Na sucho přitom rozhodně nic nezkoušejte, jinak opět riskujete roznesení plísně po prostoru.
Když jsou plísně všude
Pokud jste našli plísně například v delší dobu neobývané nemovitosti, a jsou již rozsáhlé, není od věci zvolit odbornou firmu, která plíseň odstraní profesionálním zařízeními a rychleji, než byste se o to pokoušeli sami. Pokud je výskyt plísní opakující se, je navíc pravděpodobné, že jsou již spory plísně i v omítce, kterou je tak potřeba kompletně odstranit. Seškrábané hmoty se přitom musíte bezpečně zbavit, a ideální je ještě použít speciální prostředek k ochraně proti plísním. Ten seženete v jakékoliv průměrné drogerii.
Pátrejte po příčině
Samotné odstranění plísně ze zdi není až takový problém, horší je to ale se zabezpečením toho, aby se na stejné či jiné místo v domě obratem nevrátily. Je proto zapotřebí zjistit, proč k výskytu plísně došlo. Plísně milují vlhko, a často se objeví například pokud do domu zateče, nebo když se v důsledku nevětrání udržuje v nemovitosti vlhkost.