Mezi pestře kvetoucími pokojovými květinami zpravidla hrají prim. Fantastická škála barev a tvarů je pro orchideje typická. Snad žádná jiná pokojová rostlina se jim v tomto směru nevyrovná. Všechno ale začíná výběrem rostlin – orchideje mají svá pěstitelská specifika a výběr zdravého jedince je velmi důležitý.
Stav kořenů je rozhodující pro delší životnost
Nikdy se nenecháme ošálit jen krásou květů, vždy zkontrolujeme také kořeny. Orchidej se dokáže dlouho tvářit, že je vše v pořádku, ale stav kořenů může v tu chvíli být již fatální. Naštěstí je k dispozici jedna pomůcka, která nám může pomoci. Většina orchidejí se dnes pěstuje v průhledných plastových květináčích.
Má to důvod, kořeny orchidejí totiž obsahují zelený chlorofyl a jsou schopné fotosyntetické asimilace. A jelikož fotosyntéza probíhá na světle, průhledný květináč je výhodou, byť i toto řešení není pro orchidej nezbytné, může pomoci.
Vraťme se ale k vizuální kontrole kořenů. Jsou jejich špičky jasně zelené? Pokud ano, jsou v pořádku a nemusíme se bát nákupu. Pokud jsou ale seschlé nebo naopak shnilé, raději jdeme nakoupit jinam. Doma orchidej postavíme na místo, kde nebude na nadměrném slunci ani v úplném stínu. Ideální tedy je západní nebo východní okno a květináč samozřejmě umístíme co nejblíže k němu. Ideální místností je ložnice, kde topení nesálá naplno. I tak je ovšem vhodné opatřit radiátor odpařovači, nebo jej alespoň pravidelně zakrývat mokrým ručníkem.
Jak začít s pěstováním
Ne všechny druhy orchidejí jsou stejně náročné, proto si nevybíráme jen podle velikosti a barvy květu. Doporučuje se začít s těmi, jejichž pěstování je jednodušší. Například s dendrobiem nebo phalenopsisem, který je u nás nejrozšířenější orchidejí. Jeho barevná variabilita je úžasná, počínaje bílou, zelenou, přes růžovou či fialovou, včetně mnoha barevných kombinací v jednom květu.
Phalenopsis má rád pěstování v průhledném květináči s tím, že ho jednou za 2-3 roky přesadíme. Paphiopedilum zahrnuje druhy jak chladnomilné, tak teplomilné, ale i druhy vyžadující temperované prostředí. Všem lze doporučit žlutozelený střevlíček, který kvete téměř nepřetržitě a spolu s kvetením mu i úspěšně přirůstají nové růžice.