Někdo si pod česnekem představí výtečnou česnečku nebo přílohu k topince, někdo zase ozdobnou dekoraci spíže. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších plodin, kterou si nejeden pěstitel na své zahrádce neodpustí. Mnoho lidí nemá s jeho pěstováním žádné zkušenosti a rádi by ho zařadili mezi byliny na své zahrádce nebo jako ozdobu balkonového korýtka. Podíváme se tedy, jak se česnek správně pěstuje.
Česnek kuchyňský je vytrvalou bylinou, která je pro kulinářství zcela nepostradatelná. Pěstuje se vysazováním jednotlivých stroužků rozebrané česnekové paličky buď na podzim, nebo na jaře. Pro podzimní výsadbu je vhodné vybrat pozemek nebo záhon s lehčí a nepříliš zamokřenou zeminou. V těžších a mokrých půdách je sadba často napadána chorobami a špatně přezimuje.
Výběr vhodné půdy
Půda pro pěstování česneku nemůže být jakákoliv, každá odrůda potřebuje jiné podmínky, ale pokud chceme dosáhnout jeho optimální kvality, měla obsahovat dostatek humusu a vápna. Česnek nehnojíme, ale pokud to půda vyžaduje, zvolíme sirnatá hnojiva, ostatních druhů hnojiv se raději vyhýbáme, obzvláště organickým hnojivům a hnojivům obsahujícím dusík. Pokud se obáváte napadení škůdci, lze jednotlivé stroužky česneku mořit.
Sklízení česneku
U česneku je třeba dát pozor na úplné dozrání. Sklízíme až plně vyvinutou palici, kterou poznáme i podle usychající natě. Po sklizni je třeba vybrat vhodné místo na skladování, rozhodně by se nemělo jednat o teplé slunné místo, ale naopak o chladné a stinné místo. Česnek se skladuje podobně jako cibule. Za léta ověřený způsob skladování se považuje svazování do copů. Takto má česnek nejen nejlepší podmínky pro uložení, ale stává se i vítanou dekorací.
Jednotlivé odrůdy
Na českém trhu patří mezi nejznámější Český paličák nebo Ruský paličák. Nejedná se však o odrůdy česneku, ale o souhrnné označení, které zahrnuje mnoho odrůd. Doporučujeme vybírat český česnek, české odrůdy jsou nejkvalitnější, i když jsou často nahrazovány odrůdami z různých koutů světa, tedy především z Číny. Český česnek má svojí tradici a není nic lepšího, než v ní pokračovat. Ideální je vybírat odrůdy Bjetin, Havran, Tantal a Dukát, mají intenzivní chuť a dobře se skladují.
Česnek a zdraví
Česnek se samozřejmě nepěstuje jen kvůli své specifické silné chuti, ale i pro své léčivé účinky. Skvěle pomáhá proti nachlazení, jedná se o zaručený lék na nemocné dýchací cesty, ale může pomoci i v případě špatného trávení nebo špatné hladiny cholesterolu v krvi. Je vhodný pro posilování organismu v době chřipkových epidemií. Z vitamínů obsahuje A, B a C, a je třeba nezapomenout také na jód, selen a vápník. Jedná se o jeden z nejlevnějších a nejdostupnějších léků, pro který není třeba chodit do lékárny.