Orchideje se prosadily mezi oblíbené pokojové rostliny. Nádherné květy lze vypěstovat v běžném bytě bez skleníku a speciálních podmínek. Vedle krásného květu vynikají mimořádně dlouhou dobou kvetení, často spadající do zimního období.
Podmínky pro pěstování
Aby se orchidej nestala jen krátkodobým potěšením, potřebuje rozptýlené světlo. Ideální je místo, kam nepraží sluneční paprsky, např. východní či severní okna. Daří se jim na oknech koupelen a toalet. Zakalená skla paprsky rozptýlí, navíc tato místa mají vysokou vzdušnou vlhkost. Je však třeba dát pozor na to, aby teplota zbytečně nekolísala.
V době květu orchideje potřebují doplňovat živiny. Stačí použít hnojivo ve spreji, jako je například Floria, která se aplikuje přímo na list, případně na vzdušné kořeny. Nesmí se stříkat do květů.
V zimě stačí interval dvou týdnů. S příchodem jara zkrátíme interval hnojení na jednou týdně.
Přesazování
Po dvou letech bývá substrát rozpadlý, slehlý, nepropouští dostatek vzduchu, stlačuje kořeny a drží se v něm přílišná vlhkost. To orchidejím nesvědčí, proto je přesadíme do nového substrátu určeného výhradně pro orchideje. Nikdy je nesázíme do půdního substrátu pro běžné pokojové rostliny. V přírodě rostou orchideje většinou epifyticky přichycené v korunách stromů, nikoliv v půdě.
Orchideje potřebují, aby ke kořenům prostupovalo světlo a vzduch. Květníky jsou proto z průhledného plastu nebo skleněné. Při přesazování rostlinu opatrně vyjmeme a odstraníme zbytky substrátu. Kořeny propereme ve vlažné odstáté vodě (ne pod tekoucí vodou z vodovodu) a odstraníme všechny zaschlé, nahnilé a poškozené části. Zdravé kořeny jsou pružné a nazelenalé. Zastřihneme odkvetlé květní stvoly, zelené zkrátíme asi o třetinu až polovinu. Abychom do rány nezanesli infekci, pracujeme ostrými zahradnickými nůžkami nebo nožem, které jsme vydezinfikovali lihem, Savem, Sanytolem apd.
Rostliny sázíme do nového květináče s čerstvým substrátem tak, aby krček rostliny zůstal nad povrchem. Větší orchideje upevníme k oporám pomocí speciálních skřipců. Po přesazení nejméně dva dny nezaléváme, aby rány na kořenech nejprve zaschly. Pak se doporučuje vložit květináč s rostlinou na krátkou dobu do nádoby, nechat substrát nasát a pak vykapat. Nesvědčí jim delší stání ve vodě a přemokřený substrát. Zaléváme střídmě, většinou jednou týdně až když substrát proschne. Orchidejím prospívá vysoká vzdušná vlhkost a rosení listů.