Stojíte v prodejně plné kamenných obkladů, nevíte kam se dívat dřív, vždyť ony jsou všechny hezké. Jak se proboha rozhodneme správně? To je velmi častá situace, která může potkat i Vás pokud se rozhodnete obohatit Vaše bydlení o obklad z formátového kamene. Dnešní trh totiž nabízí obrovské množství tohoto sortimentu. Informací o hlavních parametrech, které by měl každý znát, je však velmi poskromnu. Zkusme si tedy říct, alespoň ty hlavní věci, které bychom měli znát ještě před obložením.
Stejně, jako je tomu třeba u potravin, tak i u obkladového kamene úzce souvisí cena produktu s jeho kvalitou. Pokud se na to podíváme ze stránky imitace kamene, kde bývá vstupní výrobní materiál převážně sádra nebo beton, tak si můžete být jisti, že u podezřele levných obkladů to bude někde znát. Jestliže pořizujete například betonový fasádní obklad – musíte si uvědomit, že betonu existuje několik mnoho druhů a na výrobu levných produktů je typicky použit levný beton. Tedy nejčastěji z keramzitu.
Nyní jsme v prodejně přírodní kámen Zlín a ptáme se prodejce, jestli je vůbec nějaký rozdíl v kvalitě obkladů z přírodního kamene. Protože laik by si řekl, že na kamenu není kromě vzhledu co vybírat a rozdíly budou minimální. Když jsme se podívali na cenovky, byli jsme velmi překvapení, protože obklady z přírodního kamene se pohybovali v cenové relaci od tisícikoruny až po obklady za dva tisíce korun na metr čtvereční. Prodejce nám vysvětlil, že obklady se liší jak v jednotlivých vstupních kamenech, kde figuruje především křemenec, pískovec a břidlice, tak i ve způsobu zpracování. Některé obklady z přírodního kamene jsou prakticky nezničitelné, jiné je zase možné použít pouze v interiéru. Ke každému obkladu je tedy nutno přistupovat zcela individuálně.
Při výběru také požadujte o informace, jak jsou vzorky vystavené v prodejně staré – výrobci totiž čas od času mění dodavatele barev k výrobě obkladů a může dojít k určité barevností diferenciaci. U keramických obkladů se tomu říká tonalita jednotlivých šarží. U přírodního kamene se zase může měnit aktuální formát, do kterých se kamínky skládají. Požadujte aktuální informace, trh s kameny je velmi proměnlivý.
U koupě obkladů ať už přírodního či umělého charakteru platí jednoduché pravidlo – neustále se na všechno vyptávejte a chtějte podrobnosti ke každému detailu, který Vám připadá z nějakého důvodu podivný. Někteří prodejci se velmi často spoléhají na nezájem a neznalost zákazníků základních informací o kameni. Změňte to.