Můžete si skvostně zařídit obývací pokoj nebo kuchyň s jídelnou, ale pokud máte chladnou a chaotickou předsíň – dobrý dojem je pryč. Předsíň je pro mnohé lidi nedůležitý prostor, přestože opak je pravdou. Předsíň je první místnost, do které vstoupí vaši hosté, a proto by měla působit příjemně. Ano, není jednoduché v tak malém prostoru skloubit všechny estetické, funkční a praktické požadavky.
Budiž světlo!
První důležitý požadavek na předsíň je světlo. Ideální je přivést do předsíně přirozené světlo zvenčí prosklenými plochami. Stropní umělé světlo je nedostačující, přidáme ještě jedno vedle zrcadla. Světlo nesmí oslňovat a snažíme se ho umístit po stranách ve výšce jeho horní hrany. Ohromně efektní jsou svítidla na gondolách, ale vyžadují větší prostor. Pokud přicházíte domů v nočních hodinách a nechcete svou rodinu vzbudit velkým světlem, tak v tomto případě oceníte světlo zapuštěné do zdi, které si nainstalujte ihned za dveřmi. Tato svítidla znáte z chodby, kde se používají na schodech. U nás jste se s nimi setkali v hotelech nebo v penzionech.
Co se barev týče, volíme světlé barvy, které prostor zvětšují stejně jako zrcadlo a skleněné doplňky. Sázka na jistotu jsou teplé odstíny – žlutá nebo oranžová. U větší předsíně si můžeme dovolit využít syté a méně výrazné barvy, čímž dosáhneme svěží a moderní styl.
Vybíráme nábytek
Do atypického prostoru je nejvhodnější vestavěná šatní skříň. Ušetříte spoustu místa a docílíte příjemného vzhledu. Velmi moderní a praktické jsou vestavěné skříně s výškou až ke stropu. Do těchto skříní ukládáme především sezónní věci, někdo dokonce i pračku. S posuvným systémem zavírání dvířek, ušetříte další místo, jedná se o bezpečnější variantu, než klasický způsob. Nábytek do předsíně volíme podle dvou hledisek. Vestavěná skříň nám sice ukryje spoustu věcí, ale mi potřebujeme i místo na odkládání drobností jako jsou klíče, kabelka, mobil, noviny, nevyzvednutá pošta apod. Nábytek nemusí být ve stejném druhu, ale rozhodně doporučujeme vybírat stejný styl a barvu.
Praktická věšáková stěna
Ano, v první řadě soustředíme pozornost na věšák nebo věšákovou stěnu. To je základ každé předsíně. Mokrý oděv si přece nebudete nosit do ložnice nebo do obývacího pokoje, ale necháte ho nejprve uschnout v předsíni na věšáku, aby se vám nezdeformoval. Mnohé moderní věšákové stěny mají široké háčky, na které nelze pověsit ani poutko, proto raději volíme věšáky doplněné tyčí s ramínky.
Věšákovou stěnu mnohdy nahrazuje obyčejný kovový nebo dřevěný stojací věšák, popřípadě deska vyrobená z vhodného materiálu na bázi dřeva s namontovanými věšáky. A pokud máte doma malé děti, věšáky pro ně umístíme tak, aby na ně bez velkých obtíží dosáhly a jejich kabáty se tak neválely na zemi.
Zrcadlo, zrcadlo! Kdo je na světě nejkrásnější?
Jak již bylo zmíněno, malý prostor nám zvětší i zrcadlo. A čím je zrcadlo větší, tím lépe, ale pozor! U velkého zrcadla potřebujeme minimální odstup 55 centimetrů. Zrcadlo si můžete připevnit i na vnitřní stěnu vstupních dveří, ale zde hrozí nebezpečí rozbití. V tomto případě raději neváhejte a pořiďte si zrcadlovou folii. Horní hrana zrcadla odrážející celou postavu musí být ve výšce 180 – 200 cm od podlahy.
A kde uložíme boty?
Samozřejmě do botníku, ten vedle vestavěné skříně a věšáku nesmí chybět. Botník povětšinou bývá součástí vestavěné skříně. Existují další varianty – nízké policové skříně, drátěný program, papuče stačí uložit do látkového botníku, který disponuje jednotlivými přihrádkami. Velikost polic ovlivňuje velikost bot.
Koberec ano či ne?
Celoplošný koberec není praktický – složitá údržba, která zabírá hodně času. Maximálně si pořiďte jutový či sisalový běhoun, jimiž propadají nečistoty. Nejideálnější je plovoucí podlaha z PVC, oceníte linoleum nebo dlaždice. Předsíň je vstupní brána do vašeho domova, a podle toho by měla vypadat i podlaha, ta musí být snadno udržovatelná, pěkná a kvalitní.
.