V dnešní době, kdy se do povědomí investorů dostávají hlavně akcie, akciové indexy a kryptoměny, jsou často opomíjeny “tradiční” způsoby investování. Tedy například do sběratelských předmětů, jako jsou mince, známky, drahé kameny a obrazy. Vyplatí se ještě tento typ investice? Komu a za jakých podmínek?
Tradiční sběratelství
Sběratelství je komplexní obor, sbírat se dá cokoliv od klasických předmětů jako jsou mince či známky, sběratelské kartičky až po plechovky nebo víčka od piva. Málokterý sběratel přitom pomýšlí primárně na zhodnocení investice. Sběratelství je obecně vnímáno jako koníček a sběratele žene kupředu spíše touha ulovit vzácné kousky a ty držet ve svém vlastnictví, případně je předávat dalším generacím jako rodinný poklad.
Ze sběratele investorem
Vlastnit fyzicky sběratelský předmět je samo o sobě kouzlo, které v dnešním světě investic nemá obdoby. Většina investičních komodit současného světa je hlavně virtuální. Diverzifikace investičního portfolia ale nikdy není na škodu. Proto je tento způsob investování stále zajímavý a odborníkům, kteří se v daném odvětví orientují, může přinést nemalé zisky. Může se tedy vůbec investicím do umění věnovat někdo, kdo není odborník?
Ano, stejně jako se dnes investicím obecně mohou věnovat laikové a svěřit své peníze bankám, fondům a investičním platformám, mohou se svěřit do rukou odborníkům na umění. Není přitom třeba se nikam upisovat. Například online starožitnictví AntikArt nabízí podrobný popis produktů, které označuje jako investiční. Nikdo tedy není ničím zavázán, stačí si vybrat vhodný kousek a to jakýkoliv – od obrazu po exotickou sošku. Příkladem je třeba tento investiční obraz od čínského malíře Zhang Xiexiong, který je vyhledávaným malířem po celém světě.
Za starožitnictvím AntikArt stojí řada odborníků, kteří umění rozumí, zajišťují jeho originalitu, původní účetní doklady či přímo certifikáty pravosti. Diky tomu si potenciální zákazník nemusí dělat starosti a vybírat může čistě na základě vkusu, rozpočtu a vlastního uvážení. Výhodou starožitnictví je, že zde mnohokrát objevíte zapomenuté poklady a tak se vyplatí čas od času prohlédnout aktuální nabídku.
Výhody a nevýhody
Na takovém umění je krásné, že je navždy vaše, můžete si ho doma vystavit nebo klidně zavřít do trezoru. Je hmatatelné a plní funkci nejen praktickou, ale slouží také pro potěchu oka. Stejně jako u ostatních investic pak platí, že na zhodnocení je třeba počkat a prodat ve vhodnou dobu. I s tím vám jsou ale schopni poradit odborníci a není třeba trávit půl života studiem dějin umění. Největší nevýhoda pak vyplývá z totožného předpokladu, jako největší výhoda – jedná se o fyzický předmět, který je tedy možné zničit, ukrást, ztratit či jinak znehodnotit. Tato rizika by tedy každý potenciální investor měl zvážit.