Plánujete se v nejbližší době přestěhovat do nového? Konečně jste našetřili dostatečný obnos finančních prostředků a od splnění svého snu vás dělí pouhopouhý krůček? Pak pravděpodobně velkou část dne strávíte procházením nabídek jednotlivých inzertních serverů. Protože je nabídka nemovitostí na našem trhu vskutku velmi bohatá, prokousat se jí nebývá zrovna dvakrát jednoduché. Tím spíš, pokud se mezi inzeráty objevují nesolidní nabídky, které vám mohou vykouzlit nejednu vrásku na čele. Pojďme se společně podívat, na co si dát při výběru nového bydlení pozor a s jakými změnami je potřeba nově počítat.
Změny v oblasti energetických štítků
- 7. 2015 vstoupila v platnost novela zákona č. 406/2000 Sb., která přichází hned s několika zajímavými změnami. Pokud hledáte dům, jehož provoz vás vyjde doslova „na hubičku, nově budete mít informaci o jeho energetické náročnosti k dispozici okamžitě po rozkliknutí každého inzerátu. Realitní kanceláře totiž mají ze zákona nově povinnost energetickou třídu u každého ze zveřejněných inzertů uvádět. Vy tak budete okamžitě vědět, na čem vlastně jste a zda bude koupě domu výhodná či nikoli.
Pozor na nekalé praktiky prodejců
Při procházení inzerátů také můžete narazit na různé nepravosti ze strany majitelů prodávaných nemovitostí. Varovat by vás v každém případě měla nápadně nízká cena nebo nemožnost osobní prohlídky. Na té vždy trvejte a nebojte se ptát na všechno, co vás o dané nemovitosti i jejím okolí zajímá.
Příprava je základ!
Klidně si připravte seznam otázek a podrobte nemovitost a zejména pak jejího majitele, důkladné prohlídce a výslechu. Ptejte se na dopravní dostupnost, občanskou vybavenost v okolí nebo také na sousedské vztahy. Ty totiž mohou ve finále nadělat pořádnou paseku. Pokud domeček kupujete jako víkendové či letní sídlo, ani v takovém případě se nenechte nachytat. Věříme, že celý proces koupě domu či bytu absolvujete bez ztráty oné pomyslné kytičky.