Slimák, neboli plzák španělský, zaplavil naši přírodu a zejména zahrady v posledních letech nebývalou mírou. Nejvíce jim prospívá vlhko, takže především po dešti, ale také při ranní nebo podvečerní rose můžeme pozorovat na trávníku a v záhonech doslovnou invazi těchto hnědých slizkých plžů.
Mnohdy jsou schopni zlikvidovat celou úrodu zeleniny. Pro boj s nimi existuje několik rad, které lze i různě kombinovat, aby účinek byl co nejvyšší.
Sbíráme slimáky
Nejjednodušší je ruční sběr. Stačí k tomu malá lopatka a vhodná nádoba, do které nalijeme trochu vodu a přisypeme sůl. Tato lázeň znamená jistou záhubu slimáků. Místo nádoby můžeme použít i igelitový sáček s troškou soli, který po naplnění vyhodíme do popelnice nebo spálíme. Sběr můžeme provádět také pomocí hůlky, na jejíž konec umístíme hřebík ostřím dolů, na které slimáky napichujeme.
Indický běžec
Toto plemeno kachny, která se chová kvůli produkci kachních vajec, nás ve sbírání slimáků předčí. Pokud si jich pořídíte více, budete mít od slimáků pokoj. Indický běžec se samozřejmě neživí pouze slimáky, ale jsou pro něj vítaným zpestřením jídelníčků a také zábavou.
Chemické přípravky
Nejznámější jsou patrně Vanish pelety. Jedná se o chemický návnadový přípravek ve formě drobných bleděmodrých granulek, které se nasypou na malé hromádky v různých částech zahrady. Jeho účinnost spočívá v tom, že slimáky přitáhne svou vůní, ti se několika granulemi zasytí, zelezou do úkrytů a zde zahynou. Tato metoda je tedy mnohými považována za etičtější, než jejich mechanické hubení. Jedinou nepříjemností jsou slizké stopy, které hynoucí slimáci za sebou všude zanechávají.
Pasti a překážky
Použít můžete také pasti například v podobě starého kastrolu naplněného pivem nebo sladkou vodou. Slimáky to zaručeně přitáhne a ti se uvnitř utopí. Stejně můžete využít kůru půlky vydlabeného melounu apd., kterou pak vyhodíte i se slimáky. Jelikož mají slimáci rádi vlhko a tmu, můžete položit staré prkno nebo desku, pod kterou je můžete nalákat Vanishem.
Ztížit cestu k zelenině jim můžete sypáním dřevěných pilin nebo drcených skořápek z vajec na okraje záhonů nebo k plotu, odkud k vám přilézají například z louky.