Také se hrůzou v noci budíte, když víte, že vás čeká malování celého bytu? To balení a přesouvání věcí z jedné místnosti do druhé, přemýšlet, kde, co přikrýt, aby se moc nezastříkalo barvou atd.
Lusknout tak prsty, aby bylo vymalováno, věci zpět na svém místě a uklizeno…jenže lusknout prsty bohužel nestačí, čeká nás práce. Tedy pokud si nenajmete malířskou firmu. Ta ale za nás jen vymaluje a nechá si to dobře zaplatit, úklid je stejně na vás. Není tedy lepší si to rovnou udělat celé sám a ušetřit tak alespoň nemalé finanční prostředky?
Přípravu na malování nepodceňujte
Čím víc času věnujete přípravě a zodpovědně ji uděláte, tím lépe se vám bude malovat. Takže ideální je vynést z místnosti všechen nábytek, velké kusy, které se špatně stěhují alespoň sesuňte doprostřed místnosti. Ze stěn odstraňte vše, co by překáželo – obrazy, zásuvky, vypínače, sundejte světla, olepte rámy oken a dveří. Na rámy se prodávají speciální krycí pásky, které se pak jednoduše odstraní. Vše, co v místnosti zůstane, pečlivě zakryjte, protože zaschlá penetrace nepouští.
Jestliže vás při přípravě potká to horší a zjistíte, že se vám stará malba loupe, seškrábejte ji celou. Veškeré díry na zdech, třeba po obrazech, poličkách, o kterých víte, že je již nebudete potřebovat, zakytujte.
Myslete i na počasí, kdy se pro malování rozhodnete. V zimě a chladných, deštivých měsících malba hůře schne. Připravte si dostatečný počet štětců, válečků a pochopitelně to základní, zvolte si správné barvy.
Jakou barvu?
Takovou, jaká se vám líbí, je to váš byt, a především vy se v něm musíte cítit příjemně. Trendy se velmi často mění, takže na to, co má zrovna sousedka, se příliš neohlížejte a věřte svému vkusu. Obecná pravidla pro volbu barev jsou taková, že na menší či tmavší pokoj je lepší použít světlé barvy, aby se opticky zvětšil a zesvětlal. Omyvatelné barvy zase spíše využijete v chodbě, v dětském pokoji a v kuchyni.
Množství barvy vypočítáte z výměry natíraných ploch, počítejte minimálně s dvojím nátěrem. Je tu spousta specializovaných firem na prodej barvy a míchání barev, využijte jich. Namíchají vám odstíny, které si přesně přejete a rovněž vám doporučí i množství barvy podle velikosti místností.
Penetrovat?
Určitě ano. Penetrace sjednotí savost podkladu a zvyšuje přilnavost k dalším nátěrům a barva bude lépe krýt. Rozhodně ji využijte u zcela nových stěn, ale také u starých, které se celé seškrábaly a dělala se nová omítka. Odborníci vám s výběrem penetrace pomohou.
A jdeme malovat
Základní informace zní, že malujete za denního světla! Na samém začátku natřete všechny rohy, zákoutí, místa kolem radiátorů, vypínačů, zásuvek, dveřních či okenních rámů. Poté je na řadě strop, jenž natíráte ve směru dopadajícího světla, což je obvykle od oken ke dveřím. Pro malbu využijte váleček, který máte na teleskopické tyči, takže nemusíte lézt na štaflích.
A jde se na stěny. Většinou je potřeba je natřít dvakrát, první nátěr nechte pořádně zaschnout. První nátěr se provádí řidší barvou a stěnu můžete natírat nepravidelně, křížem krážem tak, abyste celou plochu pokryli. Pro druhý nátěr máme již barvu hustší a tahy jsou kladeny s malými odstupy vedle sebe, poté natíráte šikmo po stěně a celý malování zakončíte tahy rovnoběžnými.
Mňau, tyhle kocoury nechcete
Máte natřeno a čekáte až vše zaschne. Jenže ty čmouhy, co se zdály být stále mokré, tam zůstávají i po zaschnutí. Kocour! Ano, tak se jim lidově říká a jsou postrachem každého amatéra a sem tam se podaří i profíkům. Jak kocourům předejít? Nejlepší je využít před malováním již zmiňovanou penetraci a při samotné malbě barvu válečkem vždy napojujte a sjednocujte nezaschnutou do stejnoměrné vrstvy po celé natírané ploše.
Hotovo a uklízíme…
Ach jo, ruce máte vytahané až k zemi, vymalováno je nádherně, tak teď ještě vše uklidit a nastěhovat zpět. Uf! Ale nedá se nic dělat. Tak hadr a kýbl s vodou do ruky a jde se na věc