Tapety jsou známé již velmi dlouho, některé, třeba barokní, můžeme obdivovat na některých zámcích. Byly doby, kdy tapety ovládaly byty, dokonce se při masivní bytové výstavbě lepily na panely již v panelárnách. Dnes s rozvojem tiskařské a technologické výroby se s tapet stává přímo výtvarný prvek, které v mnohém nahradí i obrazy, či jinou výzdobu.
Jaké jsou tapety
Základní tapetou jsou role, které se lepí vedle sebe na stěnu. Ty mohou být papírové, vinylové, skelné, textilní nebo vliesové, jednobarevné i velmi dobře výtvarně zpracované. Tapety se lepí speciálními lepidly, ale prodávají se i samolepící tapety. Moderní jsou obrazové tapety, které mohou mít značné rozměry a různé motivy s pohledy na města, přírodní scenérie, les, vody a podobně. Ale můžeme si nechat fototapetu vyrobit s našim vlastním obrázkem.
Kam patří, resp. nepatří tapety
Největší výběr máme na internetu, kde e-obchody nabízejí skutečně nepřebernou škálu barev, materiálů a podobně. Pokud si chceme při výběru na tapetu !sáhnout”, doporučujeme specializované obchody pro kutily a podobně.
Nejdříve bychom se měli rozhodnout, zda se vůbec pro nás tapety hodí, resp., zda patří do našeho bytu. Asi s nimi dobře nepochodíme v dřevěných chalupách, i když mnohé tapety dnes napodobují věrně mnohé druhy dřev. Tapety se ani nehodí do členitých prostorů, jaké můžeme nalézt zejména ve starších budovách, a to zejména pro složité lepení. Tapetovat by se plošně asi neměly ani klenby.
Jak vybírat tapety
Projděme si nabídku, dobře si prohlédněme i byt či místnost, kterou chceme tapetovat. Tady se skutečně doporučuje postup podle přísloví “dvakrát měř, jednou řež!” Byt by měl působit útulně, proto volíme střídmé barvy a i takové, které již v bytě máme, třeba na závěsech, sedačce a podobně. Nechtějme mít byt jako pastelku, raději nějakou barvu oželet, než je mít všechny.
Jak tapetovat
Změřili jsme plochu, propočítali délku pásu a vydělili délkou tapety v roli. Zaokrouhlujeme samozřejmě nahoru, při velkých vzorech počítejme s prostřihem, aby vzory tvořily i příčné pásy.
Podklad pod tapety by měl být čistý, suchý a rovný, proto je ho nutno upravit, třeba strhnout starou tapetu, obrousit povrch, zasádrovat díry a podobně. Podle tapety a návodu volíme další postup. U nejčastějších papírových tapet na nastřihané jednotlivé pásy nanášíme širokou štětkou dostatečně a rovnoměrně lepidlo. Necháme lepidlo vsáknout a tapeta změkne. Postupně lepíme pásy vedle sebe. Někdo začíná uprostřed, jiný třeba od dveří, aby měl pak méně střihání. Suchým hadrem vyháníme vzduchové bubliny, menší zaniknou při vyschnutí, případně můžeme odfouklou bublinu propíchnout špendlíkem a vzduch vytlačit. Při vliesových, vinylových a sklovláknitých tapet se lepidlo válečkem nanáší na stěnu, což je jednodušší.
Je třeba prostříhat vypínače, ale pozor u výklencích pro okna, čím pečlivější budete, tím bude výsledek lepší. Ještě upozorníme, že se zeď netapetuje za radiátory, jen tam, kam je obvykle vidět.