Ocitáte se v situaci, kdy zvažujete, zda nemovitost opravit nebo zda přistoupit na demolici? Poradíme vám, v jaké situaci již nemá smysl budovu zachraňovat. Víte, co můžete udělat špatně při snaze dům zachránit?
Rekonstrukce?
Možná není stavba na první pohled v natolik špatném stavu, aby jste se s ní mohli rozloučit. Rozhodnete se tedy pro rekonstrukci s tím, že si spočítáte přibližné náklady. Bohužel se ale může stát, že se tyto náklady budou neustále navyšovat a vy nakonec zjistíte, že bylo vaše rozhodnutí mylné. Omítka starého domu totiž může být zasažena plísněmi a zatékající vlhkostí, v takovém případě nezbývá než ji nechat úplně odstranit.
Další nezbytné práce
Zřejmě vás bude čekat i kompletní rekonstrukce topení a kanalizace. To už se pohybujeme v řádech vyšších desetitisíců a stále jsme se nedostali k opravě fasády a střechy. Možná nakonec zjistíte, že nová budova vyjde daleko levněji. Rekonstrukce starší budovy vyžaduje i zcela novou hydroizolaci a izolaci fasády. V minulosti se na tyto nezbytné součásti úspory i základního pohodlí obyvatel domu nebralo tolik zřetele.
V těchto případech dům nezachráníte
I když se rozhodnete, že je vám dům velmi milý, v některých případech ho již bohužel nezachráníte. Zejména se jedná o případy, kdy je narušena statika celé budovy. K té může přitom dojít i během rekonstrukčních prací, kdy zatížíte stávající materiály zátěží, kterou nemohou zvládnout. Před tím, než se do opravy pustíte, si nechejte statikem zkontrolovat stav nosných konstrukcí domu. Právě statik posoudí, zda jsou nosné zdi schopny zvládnout přístavbu, vzniklé nárazy a vlhkost, nebo třeba vyřezávání otvorů pro okna, dveře či průhledy.
Pokud je narušena statika domu, je rozhodnuto. Takovou budovu již nebude možné zachránit a čeká ji demolice. Na jejím místě pak bude stát nová, která bude splňovat podmínky pro bezpečné bydlení.