Fasáda má veledůležitou funkci. Musí stavbu ochránit před povětrnostními vlivy, prudkými změnami teplot a dalšími faktory, které mají nepříznivý vliv na životnost materiálu. Současně domu poskytuje specifickou tvář. V posledních letech se těší nebývalé popularitě vizuálně atraktivní stavební desky z vláknocementu. Jaké jsou jejich výhody a proč byste o nich měli uvažovat i vy?
Historie vláknocementu v kostce
Vláknocement je jedinečný materiál, který na konci 19. století vyrobil Ludwig Hatscheck. V té době však netušil, že se výsledek jeho četných experimentů v továrně na výrobu kartonu zařadí k nejvyužívanějším stavebním materiálům.
Experimentátor Ludwig Hatscheck si nechal vláknocement patentovat a na počátku 20. století registroval značku ETERNIT. Její původ pochází ze slova „věčný“, což dost dobře vystihuje charakteristické znaky vláknocementu, který je sice tenký, ale neobyčejně pevný.
K masivnímu rozšíření vláknocementu došlo během budovatelského období po 2. světové válce. Materiál si oblíbili věhlasní architekti, včetně Waltra Gropiuse – průkopníka aplikace odvětrané fasády na výškových budovách.
Další skupinu příznivců vláknocementu tvoří umělci. V minulosti z něj tvořil i švýcarský designér Willy Guhl, z jehož ateliéru vzešlo mistrovské dílo – houpací křeslo „loop chair“. Osobitost židle spočívá v tom, že je vyrobena z jednoho souvislého kusu vláknocementu s absencí jakýchkoliv spojů.
Poslední významný milník v historii vláknocementu spadá do roku 1987. Právě v tomto roce vznikla stavba, která navždy ovlivnila vývoj vláknocementových fasád. Architektonické duo Herzog & De Meuron navrhli skladiště pro firmu Ricola v Laufene – lamelová fasáda z vláknocementových desek jasně odkazovala na skladované krabice z kartonu.
Vláknocementové fasády dnes
Vraťme se do současnosti. Vláknocementové desky patří k moderním materiálům a nachází využití napříč celou Evropou i mimo ni. Odborníci nedají dopustit na kombinaci nadčasového vzhledu a odolnosti. Za zmínku stojí také údržba – jen málokterý materiál je tak trvanlivý a prakticky bezúdržbový.
Vláknocement vyráběný z čistě přírodních surovin bez problému odolá klimatickým vlivům, ale také škůdcům a organickým nečistotám v podobě plísní a mechů. Je k mání v různých barevných provedeních – od čistě přírodní barvy cementu až po pastelové a jiné tóny. Barevná škála je téměř neomezená.
S ohledem na výše uvedené vlastnosti lze desky z vláknocementu kombinovat s dalšími přírodními materiály. Společně se dřevem a kamenem působí velmi harmonicky. S vláknocementem si však rozumí také elegantní keramický obklad.
Sortiment vláknocementových desek je velmi pestrý. Vyrábí se ve velkých formátech s matným a tlumeným povrchem, ale také s efektní povrchovou úpravou. Neméně zajímavé jsou desky menšího formátu, jejichž výhoda spočívá v nízké hmotnosti a jednoduché montáži.
Špičkové obklady od Equitone
Kompletní sortiment vláknocementových materiálů bez povrchové úpravy najdete pod značkou EQUITONE. Využívají ho přední architekti v čele s Deluganem Meisslem, Hermanem Hertbergem a Souto De Mourou – vytváří jedinečné fasády v nezaměnitelném designovém pojetí.
Produktové řady čítají trojrozměrný fasádní materiál „linea“, který využívá hry světla a stínu. Dodává se ve velkoformátových deskách (lze libovolně upravit) s viditelnými skrytými upevňovacími systémy.
Nedílnou součástí je řada „tectiva“, pro kterou je typický broušený povrch a přirozené barevné odchylky. Dále pak „natura“ se surovou strukturou vláknocementu a „pictura“ s extra matným povrchem.
Chcete se o stavebních deskách a obkladech z vláknocementu dozvědět více? Spoustu informací a fotografie najdete u specializovaného prodejce creaton.cz.