Dveře byly a jsou od nepaměti nedílnou součástí domu a a bytu. Můžeme si všimnout, kolik péče věnovali naši předkové vstupním prostorům do domu, jaké nádherné portály lze vidět i nad mnohými zámeckými, hradními či kostelním i a klášterními dveřmi, když se nebudeme zabývat branami.
Kamenný portál sloužil ale nejen jako ozdoba, ale měl i za úkol chránit dveře, a tím i prostory za nimi. Dveře pak samozřejmě musely odpovídat nádheře a náročnosti portálu, takže byly nejen z masivního tvrdého dřeva, ale ozdobené a zpevněné kovovými pásy, nýty a podobně.
Dveře
Dnešní dveře, případně portály, již tak vzhledově náročně nejsou, ale vlastnosti a funkci mají a vlastně musí mít podobnou. Při výběru máme několik možnosti, jaké dveře se dají pořídit. Jsou to podle umístění vstupní dveře do domu, do bytu, interiérové či bytové a speciální dveře, třeba do sprchového koutu, do sauny, do různých technických zařízeních apod. Dveře můžeme dělit i podle konstrukce, ale najdeme je i v různých rčeních a ustálených termínech, třeba dveře do budoucnosti, bouchl za sebou dveřmi a podobně.
Výběr dveří
Dveře by měly odpovídat objektu a umístění v něm. Při prvním pohledu na dveře poznáte, jaký v něm žije majitel, nebo obyvatelé. Plechové dveře do panelového domu svědčí o tom, že by se mi měli případní slušní návštěvníci, či zájemci o byt, domu vyhýbat, pokud ovšem nejste v Rusku, tam to je obvyklý jev. U nás to spíše svědčí o přítomnosti nepřizpůsobivých obyvatel. U dveří v interiéru je si třeba dobré si ujasnit, kdo bude pokoj za nimi obývat či užívat. Do ložnic a koupelen bychom třeba neměli dávat dveře skleněné, aby nebylo přes ně vidět.
Domovní (vnější) dveře
Vchodové vstupní dveře by měly v první řadě zaručit bezpečnost domu, zabránit průniku nepřízně počasí do domu, ale současně by měly být i vizitkou majitele. Jejich vnější podoba může být různá od moderny po rustikální a i historickou slohovou podobu. Měly by být vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů, které jsou zejména odolné proti průniku nezvaných hostů, tedy zlodějů. Vyznačují se proto také zvukovou izolací a vysokou odolností. Jejich bezpečnost se dá dále zvýšit dalšími úpravami viditelnými i skrytými.
Interiérové dveře
Dveře do bytu, kanceláří a podobně, mohou být lehčí konstrukce. O jejich výběru jsme se již zmínili, ale můžeme vybírat i z mnoha druhů podle konstrukce. Jde o dveře klasické s panty na zárubních, otočné, kyvné (lítačky), nebo dveře posuvné, které se posouvají po stěně do tzv. stavebního pouzdra. Také interiérové dveře mohou být protipožární, kouřotěsné anebo protihlukové.
Skleněné dveře
Skleněné dveře můžeme rozdělit na celoskleněné nebo na kombinace s jinými materiály. Jejich výhodou je světelná prostupnost, kdy mohou nahradit chybějící nebo nedostatečně velká okna. Proti průhlednosti můžeme použít mléčné, kouřové či různě dekorované skla, ale také designové samolepicí fólie. Pro zvýšení bezpečnosti se používají kalená skla, která jsou až pětkrát odolnější před nárazem proti sklu obyčejnému.
Pravé či levé dveře
Tradičně lidi tápou s určením, zda jsou dveře levé nebo pravé. Poznáme to podle umístění pantů na zárubni, a to tak, otvírají-li se dveře k nám, pravé dveře mají panty napravo a obráceně. Stejně tak, otevíráme-li dveře od nás, pak pravou rukou pravé a levou zase levé dveře. Ale stejně doporučujeme, jdete-li si koupit novou zámkovou vložku, vezměte starou sebou pro kontrolu.