Zahradní jezírko je vynikajícím doplňkem okrasné zahrady, nejenže na své hladině nese nebe, ale přináší pohodu a klid nejen do zeleně kolem sebe, ale i do naší duše. Nedílnou součástí jezírek jsou ale rostliny, ale ty si musíme pozorně vybírat. Rostliny nejsou jen pěkné na pohled, ale mají i jiné vlastnosti, třeba pomáhají udržovat čistou vodu.
Druhy rostlin
Pro naši potřebu si můžeme rozdělit rostliny na dva základní druhy, a to na vodní a bahenní. Dá se říci, že pěstování vodních rostlin je vcelku nenáročné. Měli bychom již při budování jezírka pamatovat i na ně, protože můžeme tak zvýšit rozmanitost zeleně. Jde o to, že mezi vodními rostlinami jsou rozdíly v tom, jak hluboko koření a jak vysoko rostou. Najdeme druhy, které vůbec na hladině n euvidíme, jsou celé ponořené. Takže bychom měli mít břehy jezírka odstupňované, nejvyšší hloubka se doporučuje kolem jednoho metru.
Prostor pro vodní rostliny
Výběr rostlin, které rostou pod vodou, je velký, z těch známějších to jsou stolístky, růžkatce, vodní mory (kanadský), parožnatka. Doporučuje se, že čím více, tím bude lépe. Je to proto, že sice nejsou na první pohled vidět, ale filtrují vodu a tak udržují biologickou rovnováhu jezírka, zejména tak brání růstu sinic. Jen ještě připomínáme, že zvláště zmíněný vodní mor je velmi expanzivní, proto je potřeba ho vysazovat v nádobách.
Na dno dále můžeme vysazovat lakušník vodní, plavín, vodoklas vodní, kotvici plovoucí, protože také hluboce koření.
Břehy jezírka
Neměli bychom při ozeleňování jezírka zapomenout na jeho břehy. Například na mělké břehy lze sázet rákos obecný, pomněnky bahenní, krásně kvetoucí kosatce žluté či hladké, ale také známý blatouch bahenní, suchopýr, puškvorec, ďáblík bahenní a další druhy. Mějme na paměti, že bahenní druhy mohou kořenit i volně, jen třeba v mokřině, které na jezírko může navazovat. Musíme je však zalévat. Jinak na březích lze sázet i vlhkomilné půdopokryvné trvalky, okrasné trávy a kapradiny, třeba azolku karolínskou.
Zásady
Pro pěstování rostlin v jezírkách je potřeba znát jejich potřeby, pro výsadbu zejména jejich usazení. To se dozvíme od prodejce, na etiketě, případně i na internetu v odborných textech. Je totiž potřeba dodržovat pěstební hloubku a tak počítat s maximální výškou, kterou rostlina dosahuje. Tím je dáno, jak hluboko je budeme sázet, jak jsme se již zmínili. Od okrajů to budou rostliny od nižšího vzrůstu, až po vysoké, zejména v zadní části jezírka. Na hladinu se pak dává žlutě kvetoucí stulík malý.
Lekníny
Králem vodních rostlin v jezírku jsou lekníny. Jejich optimální pěstební hloubka ke od 60 do 90 cm.Máme jich také více druhů a kultivarů s různou barvou květů od bílé přes růžovou a žlutou po červenou. Je si třeba dát pozor, aby se moc nerozrostly, neměly by být víc jak na polovině hladiny vody. Pokud je budeme umísťovat, tak na slunná místa v závětří.
Rady na závěr
Zahradní jezírka mají jeden problém, a to jsou živiny pro rostliny, a pokud v něm budeme í okrasné ryby, tak je to problém ještě větší. Proto je někdy potřeba zvolit umělou filtraci vody, než se vody, rostliny a rybky zaklimatizují a jezírko se dostane do rovnováhy. Zejména si dáme pozor na větší rostliny, které potřebují více živin, takže přihnojování, ale tím zakalování vody. Hlavní je vodu okysličovat, a to mohou i rostliny, například okřehek trojbrázdý, bubilnatka obecná, prustka obecná a žebratka bahenní.
I když budeme pečlivě vybírat a poctivě hluboko sázet rostliny, přesto mohou některé druhy neprospívat. Raději je vyjmeme a vysázíme jiný druh.