Zahradní nábytek na rozdíl od toho interiérového musí ledacos vydržet, proto při jeho výběru je potřeba řešit nejen otázku estetiky a pohodlí, ale i praktičnosti a odolnosti. Jinak se vám může stát, že budete po roce užívání kupovat zahradní nábytek znovu. Jaký se tedy kam hodí, a co který materiál vydrží?
Dřevěný nábytek
Dřevo je na omak velmi příjemný materiál, a v oblasti zahradního (ale i interiérového nábytku) patří k neopomenutelným stálicím. Nábytek z exotických dřevin, například teakový nábytek, je vysoce odolný, a vítr, déšť, mráz, střídání teplot ani plísně a hmyz nemají proti němu šanci. Naopak nábytek z některých měkkých dřevin je vhodnější používat pouze na zastřešených terasách, nebo pod pergolami, jinak se vlive vlhkosti i slunečních paprsků rychle ničí.
Kovový nábytek
kovový nábytek o síle stěn nad 1,2 centimetru je maximálně odolný, a s výkyvy počasí nebude mít žádné potíže. Klidně jej proto můžete nechat volně na zahradě. Počítejte ale se silnou tepelnou vodivostí nábytku, který může v létě pálit a v zimě hladit.
Plastový nábytek
Plastovému nábytku nevadí vlhkost, proto jej směle můžete postavit k bazénu nebo jej nechat za deště venku. Horší už je to s větrem, zejména u levného plastového nábytku, který je lehký. Volíte-li tedy plast, a neplánujete jej pokaždé schovávat do garáže nebo zahradního domku, rozhodně kupujte pouze masivní bytelný plast. Na zimu je přesto na místě plast schovat někam do domu.
Ratanový nábytek
Designovou alternativou je nábytek z ratanu, případně umělého ratanu, který se však velice liší co do kvality. Existuje ratanový nábytek z vysoce kvalitního umělého ratanu, jako i z vysoce nekvalitního, který má výrazně nižší odolnost i trvanlivost. Pokud plánujete koupi, ideálně hledejte kovovou konstrukci nábytku a garanci výrobce na trvanlivost výpletu minimálně 5 let, ideálně však osm až devět let. Kvalitní umělý ratan tuto dobu vydrží i v otevřeném prostoru bez ztráty na kvalitě.