Rozhodli jste se pro chov králíků? Pak je třeba připravit jim odpovídající podmínky, díky nimž se u vás budou cítit pohodlně. Co vše budete k jejich chovu potřebovat, aby nestrádali jak po fyzické, tak po duševní stránce?
Zaměřte se na tekutiny
Nově ustájený králík se potřebuje nejprve dostatečně napojit. Na to dbejte zejména v případě, pokud v okolí panují vyšší teploty. Když z důvodu nervozity pít nechce, nabídněte mu šťavnaté okopaniny, jimiž jsou například mrkev nebo topinambur. Ty s povděkem přijmou i plašší králíci. Co se týká pitného režimu, zjistěte si, jakým způsobem byly králíkovi tekutiny podávány. Někteří jsou zvyklí na misku, jiní pili z napáječky. U té je skutečně podstatné zkontrolovat, zda z ní králík umí pít, aby nedošlo k jeho dehydrataci.
Jak krmit v době adaptace
V adaptačním procesu hraje krmivo pro králíky nejdůležitější roli. Rozhodně se vyhněte rizikovému typu krmiva, k němuž řadíme suché pečivo, luštěniny, brukvovitou a salátovou zeleninu. Rovněž nepodávejte nově příchozím králíkům zelené krmivo, kromě občasného nabídnutí pampelišky, sedmikrásky a majoránky, které mají příznivý vliv na trávicí systém. V období adaptace zcela vynechejte vysokoenergetické směsi se značným podílem dusíkatých látek.
Krmivo pouze vhodné a kvalitní
Po dobu 2-3 dnů podávejte pouze objemové krmivo, po němž v období 2-3 týdnů budete postupně přecházet na granule pro králíky dle potřeb jedince. Nezapomeňte na kvalitní seno a slámu, které podporují pohyb střev. Pro plnou spokojenost králíka krmivo doplňte výše zmiňovanými okopaninami.
Nepřekrmujte
Králíci by měli jadrné krmivo dostávat 1-2× denně, zkonzumovat ho mají během 15-30 minut. Po této době se doporučuje jeho odstranění, aby nedošlo k nekontrolovanému přejídání. To může totiž vyústit ve trávicí potíže.