Rakytník je vyhledávanou rostlinou nejen pro zahrádkáře, ale pro každého, kdo chce bylinu, pro kterou najde bohaté využití. Pro pěstování rakytníku je třeba vysadit sazenice samičí a samčí, která bude plnit funkci opylovače. Doporučuje se vysadit keře ve směru západ – východ, dva metry od sebe, nikoliv však do zákrytu.
Raději střídavě jen keř 0,5 metru nalevo, další napravo od osy řady. Samec by měl být na západní straně, odkud fouká vítr nejčastěji. Půda by měla být výživná, obohacená o vyzrálý kompost a z okolí keřů je třeba odstraňovat plevele. Na podzim se může přihnojit kompostem.
Sklizeň úrody
Se sklizní je možné začít koncem srpna a v průběhu září. Jednotlivé plody se stříhají ručně zahradnickými nůžkami. Osvědčilo se při stříhání umístit pod větvičku plachetku, do které plody po odstřižení volně padají. Nedochází tak k poškození a rozmačkání plodů.
Zpracování plodů
Plody rakytníku se zpravidla využívají k výrobě šťávy lisováním v odšťavňovači. Vyplatí se pořídit si raději některý z moderních odšťavňovačů, u kterých je větší výtěžnost šťávy. U starších výrobků se šťáva znehodnocovala tím, že přicházela do styku s kovem. Moderní odšťavňovače jsou vyráběny z plastu, takže se ve šťávě uchová více živin, enzymů, vitamínů a šťávy se vyrobí více a také je méně odpadu.
Konzervace šťávy
Šťáva se zpracuje za studena s přidáním cukru v poměru 1,7 kg na 1 litr. Cukr se může také zkaramelizovat a teprve pak jej přidat do šťávy. Jinou variantou je konzervace bez cukru, ale s alkoholem, kdy se na 1 litr použije 1 litr 40% alkoholu. Hotová šťáva se v obou případech uloží na do lednice nebo na chladné místo ve spíži či ve sklepě. Také je možno šťávu nalít do mikrotenových sáčků a zmrazit v mrazáku.
Rakytníkový „odpad“
Výlisky se slupkami a semeny se mohou usušit na sluníčku nebo v sušičce. Sušená hmota se pak vloží do sklenic a postupně dále zpracovává. Například se rozemele v kávomlýnku na prášek, který se může přidávat do jídla. Také je možno prášek smíchat s olivovým olejem v poměru 1:3, zhruba po měsíci se olej slije a uloží do lednice. Používá se pak na mazání bolavých kloubů apd. Jde o skvělého pomocníka na různé neduhy. Na zdravé masáže lze míchat rakytníkový prášek s francovkou, smícháním a třítýdenním louhování s lihem jej lze užívat po kapkách nebo jej přidávat do medu. Listy trhané v létě lze v čerstvém nebo sušeném stavu využít na přípravu čaje.